  • NSP471M2D6YTRF
NSP471M2D6YTRF
advertisement
Manufacturer No:
NSP471M2D6YTRF
HK JDW NO:
10881-NSP471M2D6YTRF
Package:
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 3500mA
Step5Bar-code shipping tag
NSP471M2D6YTRF
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0564mA
  • Ripple Current
    3500mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    6 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm