  • NSP271M2.5D4ATRF
NSP271M2.5D4ATRF
advertisement
Manufacturer No:
NSP271M2.5D4ATRF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NSP271M2.5D4ATRF
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
270μF Capacitor 20% 3.3A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
NSP271M2.5D4ATRF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0675mA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Tan Delta
    0.1
  • Height
    4.2mm
  • Length
    7.3mm