  • NSI50350ADT4G
NSI50350ADT4G
advertisement
Manufacturer No:
NSI50350ADT4G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSI50350ADT4G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NSI50350ADT4G
Description:
3 Terminations3 Pin NSI50350A Current regulator1 Outputs-55°C~175°C Max 50V
Purchasing and Inquiry
NSI50350ADT4G Overview
There is an inclusion of buck boost converter in the package Tape & Reel (TR).oltage regulator is packaged in such a way that TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 would understand.The current regulator is mounted by Surface Mount.There should be a limcurrent regulator to the operating temperature of -55°C~175°C.3 terminations are a standard way of terminating transmission lines, in which a voltage regulator is used that matches the characteristic impedance of the line in order to terminate the transmission line.Current regulator belongs to the family NSI50350A.There are 3 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications constant current regulator. In this example, the current regulator has been mounted using Surface Mount.As a result of 350mA's output current, it offers maximum design flexibility.The analog IC used by this power converter is called ANALOG CIRCUIT.As a result, it allows 50V to be supplied with its maximum voltage.The maximal input voltage of 50V makes it feature maximum design power converter flexibility.A maximum output current makes 350mA highly flexible in terms of design.The boost controller is configured with 1 output.
NSI50350ADT4G Features
Tape & Reel (TR) package
NSI50350A family
The maximal supply voltage of 50V
1 output
NSI50350ADT4G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSI50350ADT4G Current Regulation/Managements applications.
  • Power management
  • Vehicle dynamic controls
  • Suspension controls
  • Automotive current measurement
  • Engine management
  • Over-current measurement
  • Motor controls
  • Battery chargers
  • DC-to-dc converters
  • Over current monitor
Step5Bar-code shipping tag
NSI50350ADT4G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    11.029W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Frequency
    100Hz
  • Base Part Number
    NSI50350A
  • Function
    Current Regulator
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    350mA
  • Max Supply Voltage
    50V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Power Dissipation
    11W
  • Current - Output
    350mA
  • Accuracy
    ±10%
  • Max Input Voltage
    50V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Sensing Method
    High/Low-Side
  • Number of Segments
    80
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm