  • NSI45030T1G
NSI45030T1G
advertisement
Manufacturer No:
NSI45030T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSI45030T1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
NSI45030T1G
Description:
2 Terminations2 Pin NSI45030 Current regulator1 Outputs-55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
NSI45030T1G Overview
The package includes buck boost converter in version Tape & Reel (TR).SOD-123 has packaged voltage regulator in this manner.Surface Mount is used to mount this current regulator on the board.A maximum operating temperature of -55°C~150°C should not be exceeded during operation.2 terminations are treated as terminations of transmission lines that use a voltage regulator with the characteristic impedance of the line as the means to terminate the transmission line.Among the NSI45030 family of products.When a computer or other communication constant current regulator has 2 pins, these are pronged contacts.There is a Surface Mount mounting bracket on the back of this current regulator.Due to its maximal input voltage, 45V provides maximum design power converter flexibility.1 outputs are configured.
NSI45030T1G Features
Tape & Reel (TR) package
NSI45030 family
1 output
NSI45030T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSI45030T1G Current Regulation/Managements applications.
  • Engine management
  • Power supply current measurement
  • Battery chargers
  • Industrial applications current measurement
  • Automotive current measurement
  • Over-current protection
  • Battery management
  • Suspension controls
  • DC-to-dc converters
  • Over-current measurement
Step5Bar-code shipping tag
NSI45030T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    463mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Frequency
    100Hz
  • Base Part Number
    NSI45030
  • Function
    Current Regulator
  • Number of Outputs
    1
  • Power Dissipation
    208mW
  • Accuracy
    ±15%
  • Max Input Voltage
    45V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Output Current per Channel
    30mA
  • Interface IC Type
    LED DISPLAY DRIVER
  • Sensing Method
    High/Low-Side
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height
    1.12mm
  • Length
    2.69mm
  • Width
    1.6mm