  • NSI45030AT1G
NSI45030AT1G
advertisement
Manufacturer No:
NSI45030AT1G
HK JDW NO:
598-NSI45030AT1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
NSI45030AT1G
Description:
2 Terminations2 Pin NSI45030A Current regulator1 Outputs-55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
NSI45030AT1G Overview
Including buck boost converter in package Tape & Reel (TR) is a good idea.SOD-123 is the way in which voltage regulator is packaged.Surface Mount mounts this current regulator.In order to maintain a safe operating environment, the temperature cannot exceed -55°C~150°C.There are 2 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the line.Current regulator belongs to the family NSI45030A.In computers and other communications constant current regulators, 2 pins are pronged contacts that form part of a signal interface.This current regulator is mounted by Surface Mount.Its maximum input voltage ensures that 45V offers maximum design power converter flexibility due to its maximum input voltage.With a maximum supply current, 33mA features maximum current regulator's design flexibility.Due to the minimal input voltage of 0V, it offers maximum design flexibility.In this configuration, the output is 1.
NSI45030AT1G Features
Tape & Reel (TR) package
NSI45030A family
1 output
NSI45030AT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSI45030AT1G Current Regulation/Managements applications.
  • Automotive current measurement
  • Smart battery packs
  • Battery management
  • Diesel injection controls
  • Power management
  • DC motor control
  • Industrial applications current measurement
  • Engine management
  • Transmission controls
  • Programmable current source
Step5Bar-code shipping tag
NSI45030AT1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Power Dissipation
    463mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    NSI45030A
  • Power Dissipation
    460mW
  • Max Supply Current
    33mA
  • Accuracy
    ±10%
  • Min Input Voltage
    0V
  • Max Input Voltage
    45V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Output Current per Channel
    30mA
  • Nominal Input Voltage
    45V
    High/Low-Side
  • Number of Segments
    32
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Height
    1.12mm
  • Length
    2.69mm
  • Width
    1.6mm