  • NSI45025AT1G
NSI45025AT1G
advertisement
Manufacturer No:
NSI45025AT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSI45025AT1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
NSI45025AT1G
Description:
2 Terminations2 Pin NSI45025A Current regulator1 Outputs-55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
NSI45025AT1G Overview
Buck boost converter is part of the package Tape & Reel (TR).In the same manner as SOD-123, voltage regulator is packaged.Mounted by Surface Mount is this current regulator.There should be a limcurrent regulator to the operating temperature of -55°C~150°C.There are 2 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the line.NSI45025A family is associated with current regulator.When a computer or other communication constant current regulator has 2 pins, these are pronged contacts.An current regulator such as this one is mounted by Surface Mount.As a result of the maximal input voltage of 45V, its design power converter flexibility is maximi45Ved.The maximal supply current of 27.5mA makes it feature maximum current regulator's design flexibility.A minimal input voltage allows 0V to feature maximum design flexibility.It is configured for 1 output.
NSI45025AT1G Features
Tape & Reel (TR) package
NSI45025A family
1 output
NSI45025AT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSI45025AT1G Current Regulation/Managements applications.
  • Over-current protection
  • Over current monitor
  • Vehicle dynamic controls
  • Programmable current source
  • Diesel injection controls
  • DC motor control
  • Power supply current measurement
  • Power management
  • Engine management
  • DC-to-dc converters
Step5Bar-code shipping tag
NSI45025AT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    463mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NSI45025A
  • Function
    Current Regulator
  • Number of Outputs
    1
  • Power Dissipation
    460mW
  • Max Supply Current
    27.5mA
  • Accuracy
    ±10%
  • Min Input Voltage
    0V
  • Max Input Voltage
    45V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Output Current per Channel
    25mA
  • Nominal Input Voltage
    45V
  • Interface IC Type
    LED DISPLAY DRIVER
  • Sensing Method
    High/Low-Side
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height
    1.12mm
  • Length
    2.69mm
  • Width
    1.6mm