  • NSD10-12S12
NSD10-12S12
advertisement
Manufacturer No:
NSD10-12S12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-NSD10-12S12
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
NSD10-12S12
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSD10-12S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    NSD10-S (10W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.41 H 50.8mmx25.4mmx10.5mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    79%
  • Voltage - Isolation
    1000V
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9.8V
  • Output Current
    830mA
  • Output Power
    9.96W
  • Max Output Power
    9.96W
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    10.0076mm