  • NRZJ271M16V6.3X11F
NRZJ271M16V6.3X11F
advertisement
Manufacturer No:
NRZJ271M16V6.3X11F
HK JDW NO:
10881-NRZJ271M16V6.3X11F
Description:
270μF Capacitor 350mA
Step5Bar-code shipping tag
NRZJ271M16V6.3X11F
  • Type
    Parameter
    Select All
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Capacitance
    270μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0432mA
  • Ripple Current
    350mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    170 mΩ
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    11mm