  • NRZJ221M50V10X16F
NRZJ221M50V10X16F
advertisement
Manufacturer No:
NRZJ221M50V10X16F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRZJ221M50V10X16F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% 1.65A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRZJ221M50V10X16F
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    53mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Ripple Current
    1.65A
  • Tan Delta
    0.1
  • Current - Leakage
    3μA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm