  • NRWS221M50V10X12.5
NRWS221M50V10X12.5
advertisement
Manufacturer No:
NRWS221M50V10X12.5
HK JDW NO:
10881-NRWS221M50V10X12.5
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
NRWS 220μF Capacitor 20% 500mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRWS221M50V10X12.5
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRWS
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.33mA
  • Ripple Current
    500mA