  • NRWP471M35V10X12.5F
NRWP471M35V10X12.5F
advertisement
Manufacturer No:
NRWP471M35V10X12.5F
HK JDW NO:
10881-NRWP471M35V10X12.5F
Package:
Radial
Description:
470μF Capacitor 20% Bulk 525mA 5mm Radial
Quantity:
In Stock : 2400
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NRWP471M35V10X12.5F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    490mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.1645mA
  • Ripple Current
    525mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm