  • NRWP331M160V18X31.5F
NRWP331M160V18X31.5F
advertisement
Manufacturer No:
NRWP331M160V18X31.5F
HK JDW NO:
10881-NRWP331M160V18X31.5F
Description:
NRWP 330μF Capacitor 570mA
Step5Bar-code shipping tag
NRWP331M160V18X31.5F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRWP
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Ripple Current
    570mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    1010 mΩ
  • Diameter
    18mm
  • Length
    31.5mm