  • NRWA472M10V16X25F
NRWA472M10V16X25F
advertisement
Manufacturer No:
NRWA472M10V16X25F
HK JDW NO:
10881-NRWA472M10V16X25F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7mF Capacitor 20% 1.27A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRWA472M10V16X25F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7mF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    88mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    1.41mA
  • Ripple Current
    1.27A
  • Tan Delta
    0.25
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm