  • NRSZ102M50V16X25
NRSZ102M50V16X25
advertisement
Manufacturer No:
NRSZ102M50V16X25
HK JDW NO:
10881-NRSZ102M50V16X25
Datasheet:
NRSZ102M50V16X25
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 1.75A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSZ102M50V16X25
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1mF
  • Lead Pitch
    7.5mm
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.5mA
  • Ripple Current
    1.75A