  • NRSZ100M50V5X11TBF
NRSZ100M50V5X11TBF
advertisement
Manufacturer No:
NRSZ100M50V5X11TBF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRSZ100M50V5X11TBF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10μF Capacitor 20% 110mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSZ100M50V5X11TBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.005mA
  • Ripple Current
    110mA
  • Life (Hours)
    2500 hours
  • Tan Delta
    0.10
  • ESR
    1700 mΩ
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm