  • NRSX471M25V8X20F
NRSX471M25V8X20F
advertisement
Manufacturer No:
NRSX471M25V8X20F
HK JDW NO:
10881-NRSX471M25V8X20F
Description:
NRSX 470μF Capacitor 800mA
Step5Bar-code shipping tag
NRSX471M25V8X20F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRSX
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Reference Standard
    IEC384-4
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    0.118mA
  • Ripple Current
    800mA
  • Tan Delta
    0.14
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    69 mΩ
  • Diameter
    8mm
  • Length
    20mm