  • NRSH272M25V12.5X35TBF
NRSH272M25V12.5X35TBF
advertisement
Manufacturer No:
NRSH272M25V12.5X35TBF
HK JDW NO:
10881-NRSH272M25V12.5X35TBF
Description:
NRSH 2700μF Capacitor 2499mA
Step5Bar-code shipping tag
NRSH272M25V12.5X35TBF
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRSH
  • Capacitance
    2700μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    0.675mA
  • Ripple Current
    2499mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    12 mΩ
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    35mm