  • NRSH101M50V8X11.5TBSTF
NRSH101M50V8X11.5TBSTF
advertisement
Manufacturer No:
NRSH101M50V8X11.5TBSTF
HK JDW NO:
10881-NRSH101M50V8X11.5TBSTF
Description:
NRSH 100μF Capacitor 362mA
Step5Bar-code shipping tag
NRSH101M50V8X11.5TBSTF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR
    74 mΩ
  • Diameter
    8mm
  • Length
    11.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRSH
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.05mA
  • Ripple Current
    362mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%