  • NRSH101M50V8X11.5TBF
NRSH101M50V8X11.5TBF
advertisement
Manufacturer No:
NRSH101M50V8X11.5TBF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRSH101M50V8X11.5TBF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
NRSH 100μF Capacitor 20% 362mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSH101M50V8X11.5TBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRSH
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.05mA
  • Ripple Current
    362mA
  • Tan Delta
    0.1
  • ESR
    74 mΩ
  • Diameter
    8mm
  • Length
    11.5mm