  • NRSG561M35V10X23F
NRSG561M35V10X23F
advertisement
Manufacturer No:
NRSG561M35V10X23F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRSG561M35V10X23F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
NRSG 560μF Capacitor 20% 2.15A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSG561M35V10X23F
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRSG
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.196mA
  • Ripple Current
    2.15A
  • Tan Delta
    0.12
  • ESR
    22 mΩ
  • Diameter
    10mm
  • Height
    23mm