  • NRGB101M50V8X11.5F
NRGB101M50V8X11.5F
advertisement
Manufacturer No:
NRGB101M50V8X11.5F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRGB101M50V8X11.5F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% 270mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRGB101M50V8X11.5F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.15Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Ripple Current
    270mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm