  • NRES101M35V6.3X7F
NRES101M35V6.3X7F
advertisement
Manufacturer No:
NRES101M35V6.3X7F
HK JDW NO:
10881-NRES101M35V6.3X7F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% 105mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRES101M35V6.3X7F
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN OVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.035mA
  • Ripple Current
    105mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7mm