  • NRE-SN220M16V6.3X7TBF
NRE-SN220M16V6.3X7TBF
advertisement
Manufacturer No:
NRE-SN220M16V6.3X7TBF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRE-SN220M16V6.3X7TBF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
NRE-SN 22μF Capacitor 20% 51mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRE-SN220M16V6.3X7TBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRE-SN
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0176mA
  • Ripple Current
    51mA
  • Tan Delta
    0.16
  • ESR
    9.09 mΩ
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    7mm