  • NRE-HL181M50V8X20F
NRE-HL181M50V8X20F
advertisement
Manufacturer No:
NRE-HL181M50V8X20F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRE-HL181M50V8X20F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
NRE-HL 180μF Capacitor 20% 455mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRE-HL181M50V8X20F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRE-HL
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.09mA
  • Ripple Current
    455mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    8mm
  • Length
    20mm