  • NRE-FL222M25V16X25F
NRE-FL222M25V16X25F
advertisement
Manufacturer No:
NRE-FL222M25V16X25F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRE-FL222M25V16X25F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2mF Capacitor 20% Bulk 1.85A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRE-FL222M25V16X25F
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.2mF
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    1.85A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Length
    25mm