  • NPX103K310VX2F
NPX103K310VX2F
advertisement
Manufacturer No:
NPX103K310VX2F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NPX103K310VX2F
Package:
Datasheet:
Description:
10nF Film Capacitor 10% POLYPROPYLENE Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
NPX103K310VX2F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 310
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    275V
  • Height
    11mm
  • Length
    18mm