  • NPH25S4803EIC
NPH25S4803EIC
advertisement
Manufacturer No:
NPH25S4803EIC
HK JDW NO:
540-NPH25S4803EIC
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
NPH25S4803EIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NPH25S4803EIC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    NPH25S (25W)
  • Size / Dimension
    1.97Lx1.38W x 0.39 H 50.0mmx35.1mmx9.9mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    3.4V
  • Max Output Current
    7.3A
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    7.3A
  • Output Power
    25W
  • Current - Output 1
    7.3A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Height
    9.906mm