  • NMH2409SC
NMH2409SC
advertisement
Manufacturer No:
NMH2409SC
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-NMH2409SC
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
NMH2409SC
Description:
CONV DC/DC 2W 24VIN 9VOUT SIP DL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NMH2409SC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NMH2409SC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-SIP Module, 5 Leads
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    NMH (2W)
  • Size / Dimension
    0.77Lx0.30W x 0.40 H 19.6mmx7.6mmx10.2mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.5mm
  • Pin Count
    7/5
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Output Voltage
    9V
  • Max Output Current
    111mA
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    111mA 111mA
  • Output Current
    111mA
  • Output Power
    2W
  • Voltage - Output 2
    -9V
  • Current - Output 1
    111mA
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Max Output Power
    2W
  • Isolation
    Isolated
  • Current - Output 2
    111mA
  • Max Input Voltage (DC)
    26.4V
  • Min Input Voltage (DC)
    21.6V
  • Height
    10.16mm