  • NPC121M6.3D6ZATRF
NPC121M6.3D6ZATRF
advertisement
Manufacturer No:
NPC121M6.3D6ZATRF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NPC121M6.3D6ZATRF
Package:
Datasheet:
Description:
120μF Capacitor 20% Tape & Reel 3A
Step5Bar-code shipping tag
NPC121M6.3D6ZATRF
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2917
  • Voltage
    6.3V
  • Ripple Current
    3A
  • Current - Leakage
    30.2μA
  • Height
    1.9mm
  • Length
    7.3mm