  • NL17SGU04AMUTCG
NL17SGU04AMUTCG
advertisement
Manufacturer No:
NL17SGU04AMUTCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NL17SGU04AMUTCG
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
NL17SGU04AMUTCG
Description:
4.4 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 0.9V~3.6V V 500nA μA
Purchasing and Inquiry
NL17SGU04AMUTCG Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 6-UFDFN. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). Using Inverter logic, it functions. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 0.9V~3.6V. Temperatures around -55°C~125°C are extended for operation. In Surface Mount, the part is mounted. The high and low state of output current is 8mA 8mA. MiniGate? is its series number. In total, 6 terminations have occurred. There are 1 functions that significantly improve the user experience. The part body receives 6 pins. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. To find out what the 6 pins do, please refer to the datasheets. When the part is quiescent, 500nA current flows through it. A 1 circuit is present in this device. Supplying the device requires a minimum voltage of 0.9V. In the specification of the chip, it is specified that the operating supply voltage will be 3.3V volts.
NL17SGU04AMUTCG Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
Quiescent Current: 500nA
NL17SGU04AMUTCG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NL17SGU04AMUTCG Gates and Inverters applications.
  • Television
  • Photovoltaic system
  • Island protection
  • Laptop
  • Fax machine
  • Game console
  • Sewing machine
  • Reactive power compensation function
  • Washing machine
  • Solar energy generation
Step5Bar-code shipping tag
NL17SGU04AMUTCG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    MiniGate™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.9V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.9V
  • Number of Circuits
    1
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Quiescent Current
    500nA
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.4ns @ 3.3V, 30pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Height Seated (Max)
    0.55mm