  • NGCPB10AX01R
NGCPB10AX01R
advertisement
Manufacturer No:
NGCPB10AX01R
HK JDW NO:
384-NGCPB10AX01R
Package:
Datasheet:
NGCPB10AX01R
Description:
Limit Switch, Plastic, Btm exit 1M Cable, 1NC 1NO, Pnl mnt, Pin Plunger Boot Sealed
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGCPB10AX01R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    NGC
  • Feature
    Actuator Seal Boot
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 550mA DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    DPST-NO/NC
  • Switch Function
    On-Mom, Off-Mom
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Cable Length
    10m
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    1122gf
  • Overtravel
    0.193 (4.9mm)
  • Differential Travel
    0.047 (1.2mm)
  • Pretravel
    0.083 (2.1mm)
  • Operating Position
    0.083 (2.1mm)