  • NFA31CC101S1E4D
NFA31CC101S1E4D
advertisement
Manufacturer No:
NFA31CC101S1E4D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NFA31CC101S1E4D
Package:
1206 (3216 Metric), 10 PC Pad
Datasheet:
NFA31CC101S1E4D
Purchasing and Inquiry
NFA31CC101S1E4D Overview
When seated, the height reaches 0.039 1.00mm.0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm is its size/dimension.There are no cases included with the product.800μm is the terminal pitch of this part.Rated DC of 25V is the voltage at which this electrical part operates.
NFA31CC101S1E4D Features
the maximal height is 0.039 1.00mm
with the size / dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
a 800μm terminal pitch
NFA31CC101S1E4D Applications
There are a lot of Murata Electronics NFA31CC101S1E4D applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
NFA31CC101S1E4D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric), 10 PC Pad
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EMIFIL®, NFA31
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    Flat
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Additional Feature
    ARRAY TYPE
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    800μm
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Physical Dimension
    L3.2XB1.6XH0.8 (mm)
  • Number of Circuits
    4
  • Max Current Rating
    200mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    25V
  • Circuit Type
    Bussed
  • Filter Type
    FEED THROUGH CAPACITOR
  • Rated Current
    0.2A
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    3.2mm