  • ND09U00104K--
ND09U00104K--
advertisement
Manufacturer No:
ND09U00104K--
HK JDW NO:
66-ND09U00104K--
Purchasing and Inquiry
ND09U00104K-- Overview
A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. A component such as an electronic component can dissipate power of 0.9W.
ND09U00104K-- Features
100000Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.9W
10% Tolerance
ND09U00104K-- Applications
There are a lot of AVX Corporation ND09U00104K-- NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating systems
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature detection of battery cells
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
ND09U00104K--
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Published
    2006
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    100000Ohm
    NTC THERMISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.9W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C