  • NCV301LSN16T1
NCV301LSN16T1
advertisement
Manufacturer No:
NCV301LSN16T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV301LSN16T1
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
NCV301LSN16T1
Description:
1.5V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 800mV Max 10V
Quantity:
In Stock : 10451
Step5Bar-code shipping tag
NCV301LSN16T1
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    450nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Voltage - Threshold
    1.6V
  • Threshold Voltage
    +1.6V
  • Undervoltage Threshold
    1.568V
  • Overvoltage Threshold
    1.632V
  • Number of Monitored Inputs
  • Length
    3mm