  • NC20R00105JBA
NC20R00105JBA
advertisement
Manufacturer No:
NC20R00105JBA
HK JDW NO:
66-NC20R00105JBA
Purchasing and Inquiry
NC20R00105JBA Overview
Packaged with a Tape & Reel (TR) are NTC thermistors. In order to make it as convenient as possible, it has been included in the 1206 (3216 Metric) package. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±5% to make it work. Temperature -55°C~150°C should be set on NTC thermistors for reliable performance. There are 2 terminations on these NTC thermistors. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together. It is possible for NTC thermistors to operate at a maximum power dissipation of 240mW.
NC20R00105JBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC20 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
1MOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NC20R00105JBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC20R00105JBA NTC Thermistors applications.
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature Regulation and Measurement
  • CD players
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating systems
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NC20R00105JBA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    5%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    240mW
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Depth
    1.6mm
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    1M
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    4400K
  • Thermal Sensitivity Index
    4400 K
  • Height
    500μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm