  • NC20MC0152JBA
NC20MC0152JBA
advertisement
Manufacturer No:
NC20MC0152JBA
HK JDW NO:
66-NC20MC0152JBA
Purchasing and Inquiry
NC20MC0152JBA Overview
NTC thermistors comes in the package?of a Tape & Reel (TR). The package 1206 (3216 Metric) includes it for convenience. The resistance tolerance of NTC thermistors is ±5%. Setting the NTC thermistors' temperature to -55°C~150°C is the best way to ensure reliable performance. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. The maximum power dissipation of NTC thermistors is 240mW.
NC20MC0152JBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC20 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
1.5kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NC20MC0152JBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC20MC0152JBA NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement and compensation
  • Water heaters
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Automotive electronics
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature Regulation and Measurement
Step5Bar-code shipping tag
NC20MC0152JBA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    5%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    240mW
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    1.5k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3910K
  • Thermal Sensitivity Index
    3910 K
  • Height
    500μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm