  • NC20KC0180MBA
NC20KC0180MBA
advertisement
Manufacturer No:
NC20KC0180MBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NC20KC0180MBA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
NC20KC0180MBA Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). It's in the 1206 (3216 Metric) package for convenience. Typically, NTC thermistors have a resistance tolerance of ±20%. When setting NTC thermistors to -55°C~150°C, it will ensure reliable performance. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. Thermistors with NTC technology have a maximum power dissipation rate of 240mW.
NC20KC0180MBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NC20 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
18Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
20% Tolerance
NC20KC0180MBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NC20KC0180MBA NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Refrigeration
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Heating systems
  • Water heaters
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Battery packs
  • Electronic Thermometers
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
Step5Bar-code shipping tag
NC20KC0180MBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NC20
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    18Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power Rating
    240mW
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    240mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    5 %
  • Resistance Tolerance
    ±20%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    18
  • B Value Tolerance
    ±5%