  • NB12MC0222JBA
NB12MC0222JBA
advertisement
Manufacturer No:
NB12MC0222JBA
HK JDW NO:
66-NB12MC0222JBA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NB12MC0222JBA
Purchasing and Inquiry
NB12MC0222JBA Overview
There is a package of a Tape & Reel (TR) in which NTC thermistors can be found. It's in the 0805 (2012 Metric) package for convenience. The resistance tolerance of NTC thermistors is ±5%. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -55°C~150°C. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected. Typical NTC thermistors operate with a maximum power dissipation of 120mW.
NB12MC0222JBA Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NB12 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
2.2kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NB12MC0222JBA Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12MC0222JBA NTC Thermistors applications.
  • Air-conditioning systems
  • Refrigeration
  • Battery packs
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating systems
  • LCD compensation
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
NB12MC0222JBA
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NB12
  • Tolerance
    5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Depth
    1.25mm
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    2.2k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3910K
  • Thermal Sensitivity Index
    3910 K
  • Length
    2mm