  • NB12KC0680KBB
NB12KC0680KBB
advertisement
Manufacturer No:
NB12KC0680KBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NB12KC0680KBB
Purchasing and Inquiry
NB12KC0680KBB Overview
NTC thermistors work reliably at 150°C as their maximum operating temperature. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -55°C as low as possible. The terminations on these NTC thermistors total 2 for a total of 2 terminations. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected.
NB12KC0680KBB Features
2 Pins
68Ohm Resistance
10% Tolerance
NB12KC0680KBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB12KC0680KBB NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • CD players
  • Heating systems
  • Refrigeration
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
NB12KC0680KBB
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    68Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    5 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm