  • NASE471M10V10X10.5LBF
NASE471M10V10X10.5LBF
advertisement
Manufacturer No:
NASE471M10V10X10.5LBF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NASE471M10V10X10.5LBF
Package:
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 680mA
Step5Bar-code shipping tag
NASE471M10V10X10.5LBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    4141
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    680mA
  • Tan Delta
    0.26
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    10.5mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm