  • NACK682M6.3V16X17TR15F
NACK682M6.3V16X17TR15F
advertisement
Manufacturer No:
NACK682M6.3V16X17TR15F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NACK682M6.3V16X17TR15F
Description:
6800μF Capacitor 1350mA
Step5Bar-code shipping tag
NACK682M6.3V16X17TR15F
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    6666
  • Leakage Current
    0.4284mA
  • Ripple Current
    1350mA
  • Tan Delta
    0.36
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    35 mΩ
  • Height
    17mm
  • Length
    19mm
  • Width
    16.7mm