  • MYQ4-DC24
MYQ4-DC24
advertisement
Manufacturer No:
MYQ4-DC24
HK JDW NO:
607-MYQ4-DC24
Package:
Datasheet:
MYQ4-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MYQ4-DC24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MYQ4-DC24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -55°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    MY
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    21.59mm
  • Termination Style
    Plug In
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    650Ohms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    36.9mA
  • Release Time
    20ms
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Length
    27.94mm