  • MY2-DC100/110(S)
MY2-DC100/110(S)
advertisement
Manufacturer No:
MY2-DC100/110(S)
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-MY2-DC100/110(S)
Package:
100
Datasheet:
MY2-DC100/110(S)
Description:
Electromechanical Relay DPDT 10A 100/110VDC 11.1KOhm Socket
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MY2-DC100/110(S)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Plug-In, Socket
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    8
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Depth
    36 mm
  • Current Rating
    10 A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    10 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125 V
  • Contact Current Rating
    10 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    11.1 kΩ
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    9 mA
  • Power Consumption
    900 mW
  • Coil Power
    900 mW
  • Coil Voltage (DC)
    110 V
  • Coil Voltage (AC)
    110 V
  • Height
    36.06 mm
  • Length
    27.94 mm
  • Width
    21.59 mm