  • MWLT60-1003
MWLT60-1003
advertisement
Manufacturer No:
MWLT60-1003
Manufacturer:
EOS Power
HK JDW NO:
266-MWLT60-1003
Package:
Datasheet:
MWLT60-1003
Description:
MEDICAL 2X4 60W AC/DC 24V MOLEX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MWLT60-1003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Series
    MWLT60 (60W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.12 H 101.6mmx50.8mmx28.5mm
  • Feature
    Adjustable Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    12
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    65W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cUL, Nemko, UL
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    5.7kV
  • Output Voltage
    24V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    2.7A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Total Power Output-Max
    64.8W