  • MMP4P47K-F
MMP4P47K-F
advertisement
Manufacturer No:
MMP4P47K-F
HK JDW NO:
192-MMP4P47K-F
Package:
Axial
Datasheet:
MMP4P47K-F
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMP4P47K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MMP
  • Size / Dimension
    0.610W 0.354 Tx1.063L 15.50mm 9.00mmx27.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    9mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    15.5mm
  • Height
    9mm