  • 160472J630C-F
160472J630C-F
advertisement
Manufacturer No:
160472J630C-F
HK JDW NO:
192-160472J630C-F
Datasheet:
160472J630C-F
Description:
160 4700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160472J630C-F
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    5116
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    13mm