  • BFC247935134
BFC247935134
advertisement
Manufacturer No:
BFC247935134
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC247935134
Package:
Radial
Datasheet:
BFC247935134
Description:
MKP479 0.13μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247935134
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    MKP479
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.13μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.9944mm