  • MMK5274J63J02L4BULK
MMK5274J63J02L4BULK
advertisement
Manufacturer No:
MMK5274J63J02L4BULK
HK JDW NO:
417-MMK5274J63J02L4BULK
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 0.27UF 5% 63VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMK5274J63J02L4BULK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 100°C
  • Series
    MMK
  • Size / Dimension
    0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.27 μF
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    63V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    40V