  • MLZ2012E100MT000
MLZ2012E100MT000
advertisement
Manufacturer No:
MLZ2012E100MT000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLZ2012E100MT000
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MLZ2012E100MT000
Description:
10μH Shielded Multilayer Inductor 60mA 400mOhm 0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLZ2012E100MT000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    MLZ
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    60mA
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    2MHz
  • DC Resistance (DCR)
    400mOhm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    2MHz
  • Rated Current-Max
    0.06A
  • Self Resonant Frequency
    30MHz
  • Height Seated (Max)
    0.057 1.45mm