  • MLZ1608N1R0L
MLZ1608N1R0L
advertisement
Manufacturer No:
MLZ1608N1R0L
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLZ1608N1R0L
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLZ1608N1R0L
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Series
    MLZ1608
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Inductance
    1 μH
  • Test Frequency
    2MHz
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    170MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    110mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm